Pompy pływakowe

Pompy pływakowe, zanurzeniowe – świetne do odwadniania

Być może chcesz wypompować wodę ze stawu, strumienia,  z beczki na deszczówkę lub z basenu? Może potrzebujesz szybko wypompować wodę z piwnicy z powodu nagłych opadów, ulewy? Pompa zanurzeniowa, pływakowa może Ci w tym pomóc.

Pompy pływakowe do czystej i brudnej wody

Dostępne są pompy m.in. niemieckiej firmy Al-ko. To pompy do czystej wody oraz do brudnej. Dostępne również tzw. Siłaczki. To mocne pompy ze stali szlachetnej do tłoczenia brudnej wody. Dzięki specjalnej geometrii wirnika modele DRAIN radzą sobie bez trudu z silnie zabrudzoną wodą zawierającą do 5% unoszących się zanieczyszczeń o ziarnistości nawet do 38 mm. Jest przystosowana do wypompowywania i osuszania zalanych wykopów budowlanych a także pomieszczeń zalanych przez powódź.

Wybór pompy pływakowej (zanurzeniowej) powinien być uwarunkowany przede wszystkim własnością wody lub ścieków, które będzie ona przetłaczała. Właśnie od dokładnego składu zanieczyszczeń zależy w głównej mierze ocena przydatności wybranych rodzajów pomp lub ich podzespołów. Ważna jest również konieczność zakupu ewentualnego sprzętu dodatkowego, takiego jak na przykład separatory tłuszczu.

Pompy pływakowe do wody brudnej

Do wody brudnej zalicza się wodę szarą, a więc z wanny czy umywalki (ale niezanieczyszczoną tłuszczem), oraz deszczówkę i bardzo często wodę ze studni, (jeśli ta nie jest oczyszczana). Zwłaszcza jeżeli pompa będzie wykorzystana tylko do nawadniania ogrodu. Pompa zanurzeniowa do podlewania jest zwykle włączana na dość krótki czas, a potem jest wyłączana. W czasie pracy woda przez nią podawana jest wykorzystywana na bieżąco, więc najczęściej w zupełności wystarcza sterowanie ręczne, jednak przy pompach zanurzeniowych do studni, które mają zaopatrywać w wodę instalację domową, warto rozważyć opcje automatycznego sterowania.

Pompy pływakowe w sklepie Agrokosiarki

Jeśli chcemy pompować wodę czystą do wyboru mamy:

Jeżeli chodzi o rodzaje pomp ogrodowych, możemy wyróżnić między innymi te, które ustawia się na powierzchni (nawierzchniowe), pompy zanurzeniowo-ciśnieniowe, które umieszcza się w zbiorniku z wodą (w tym pompy głębinowe i do zbiornika z deszczówką), hydrofory – włączające pobór wody, gdy pojawia się zapotrzebowanie i automatycznie go wyłączające, a także pompy zanurzeniowe i pompy do brudnej wody (niektóre modele łączą funkcje poboru, przepompowywania oraz wypompowywania wody). Jak widać można się w tym wszystkim pogubić, dlatego polecamy rozważnie dokonywać zakupy wybranej pompy.

Do czego przydaje się pompa?

Pompy ogrodowe ułatwiają i umożliwiają wykorzystanie wody pochodzącej ze źródła niezależnego od wodociągu. Zasysają wodę ze zbiornika (np. na deszczówkę) czy ze studni (w której woda znajduje się na głębokości nie większej niż 7 m) i tłoczą odpowiednim przewodem do zraszaczy, końcówek i pistoletów zraszających czy specjalnych lanc. Woda ta może służyć do podlewania roślin, mycia samochodu czy prac porządkowych na posesji. O sposobie wykorzystania decyduje moc i wydajność urządzenia. Zakup naszej pompy pływakowej powinien być uzależniony od rodzaju wody, jaki będzie ona odpompowywała.